PBA Houston DelMar Lanes U Can Bowl 2 Southwest Challenge (Non-champions), presented by Motiv

Enter This Tournament

Click here to see a list of approved equipment.

Competition Dates

Friday, April 18, 2014 - Sunday, April 20, 2014

Location

Del-Mar Lanes
3020 Mangum
Houston, TX 77092
(713) 682-2506
Host(s): Mike Holland

Oil Pattern

PBA Regional Tour Mark Roth

Regional Tour Mark Roth measures 46’. USBC Standard Certified.

Notes

Eligibility
Participant must be a USBC Member in good standing.
Open to members who do not have a PBA title, and to non-members who have never won any PBA event.
Payout Ratio
1:3
Entry Fee
Members: $220
Non-Members: $285 (money order, cashiers check or credit card only)
Entry Deadline
Online entries for members and non-members close at midnight on Monday, April 14.
After the deadline, entries must be made directly with the PBA Southwest Region Manager.
Brackets
Two sets of $5 brackets will be offered during qualifying games 2-4 and 5-7.
Prize Fund
1st Place is projected to pay $2,000
Last finals spot is projected to pay $500
Final cash spot is guaranteed to pay a minimum of $400.

Format
Friday, April 18
Practice Session: 2-4 p.m.
Pro-am: 5 p.m.
Saturday, April 19
Roll call is 30 minutes prior to all squads.
A Squad: 8 a.m. – (eight games)
B Squad: 1:30 p.m.
Top 1/3 advance to casher’s round.
Sunday, April 20
Cashers Round: 8:30 a.m. – (five games)
Top 16 players advance (based on 63 entries or more).
Bracket Match Play With Bye Rounds (based on 16 finalists)
Round 1 – Qualifiers 9-16 bowl (best-of-three games): Noon
Round 2 – Winners and Qualifiers 5-8 bowl (best-of-three games): Immediately following
Round 3 – Winners and Qualifiers 1-4 bowl (best-of-three games): Immediately following
Round 4 – Winners bowl (single-game): Immediately following
Round 5 – Winners bowl (single-game): Immediately following
Finals format will be adjusted accordingly with less than 63 entries.

Hotel Reservations
http://pba.hotelplanner.com/

A maximum of three (3) PBA Experience Win-A-Spot Vouchers will be accepted for this event. Confirmation will come from the regional manager. Unconfirmed entrants will be placed on standby.


Roster

  # Name                       Squad
1 Alexander, Bill B Squad
2 Arnold, Lee A Squad
3 Banta, Steven B Squad
4 Blackmer, Kevin B Squad
5 Bohlman, Jerry A Squad
6 Bottos, Corey A Squad
7 Brown, Angela A Squad
8 Bui, Justin B Squad
9 Burkett, John D B Squad
10 Capra, Parker B Squad
11 Charles, Sandi A Squad
12 Cutler, Jacob B Squad
13 Dawn, L.D. B Squad
14 Dodson, Scott B Squad
15 Duke, George B Squad
16 Dunning, Tamara A Squad
17 Ellison, Benny B Squad
18 Evans, Jeremy B Squad
19 Gainey, Tracy B Squad
20 Haney, Bubba B Squad
21 Haney, James B Squad
22 Heger, Jacob B Squad
23 Hoge, Will A Squad
24 Holland, Ryan B Squad
25 Ireland, Mike A Squad
26 Jarvis, Tyler A Squad
27 Kirkman, Kenneth A Squad
28 Ladner, John B Squad
29 Land, Clint A Squad
30 Lavery-Spahr, Anthony B Squad
31 Lavery-Spahr, Sean B Squad
32 Lorts, Edmond A Squad
33 Lorts, Lee A Squad
34 Mayer, James A Squad
35 McBride, Robert A Squad
36 Merriman, Jonathan A Squad
37 Miller, Jason B Squad
38 Morris, Justin A Squad
39 Petersen, Kyle A Squad
40 Pogor, Bryan B Squad
41 Raymond, Jon A Squad
42 Remmers, Rodney B Squad
43 Rogers, Billy B Squad
44 Rose, Sabrina D B Squad
45 Ross, Ernest A Squad
46 Scardaville, David A Squad
47 Starowicz, Matt A Squad
48 Stofko, Scott B Squad
49 Sulak, Mike B Squad
50 Thomas, C.J. B Squad
51 Tidwell, Jason A Squad
52 Titus, William A Squad
53 Traylor, Eric A Squad
54 Ward, Terry A Squad
55 Werner, William A Squad
56 Whittle, Charlie A Squad
57 Wilder, Cordell A Squad
58 Williams, Brandon B Squad
59 Williams, Marcus A Squad
60 Wong, Philip A Squad
61 Worthington, James A Squad
62 Wright, Steve A Squad
63 Wukasch, John B Squad
64 Yanes, Gabriel B Squad